Under räkenskapsårets andra kvartal transporterades sammanlagt 1 623 522 passagerare vilket är en minskning med tio procent jämfört med motsvarande period förra året.
Under februari månad noterades en ökning av antalet transporterade passagerare på linjen Sverige – Lettland med 17,5% (27 399 passagerare). Även linjen Finland – Estland ökade med 1 % (238 900 passagerare). På linjerna mellan Sverige och Finland transporterades 233 038 passagerare (-14 %) och på linjerna mellan Sverige – Estland transporterades 52 258 passagerare (-19 %). Trafiken mellan Finland – Tyskland låg nere under februari p.g.a. planerat underhåll av fartygen.
Passagerarvolymerna påverkades av att sportloven i Finland i år infaller i mars i stället för i februari som i fjol, samt av det faktum att båda fartygen på linjen Finland – Tyskland ej var i drift på grund av planerade underhållsarbeten.
Antalet transporterade personbilar fortsatte att öka under februari. Tallink transporterade sammanlagt 52 324 personbilar vilket är en ökning med 6 procent jämfört med motsvarande period i fjol. Antalet transporterade fraktenheter sjönk med 1,8 procent till 18 714 enheter på grund av den inställda trafiken mellan Finland och Tyskland.
Statistiken för februari 2010 och andra kvartalet 2009/2010 i tabellform finns på nästa sida.
AS Tallink Grupp är det ledande passagerarrederiet på Östersjön med 19 fartyg. Verksamheten drivs på sju linjer under varumärkena Tallink och Silja Line. Tallink har 6 800 anställda i Estland, Finland, Sverige, Lettland, Tyskland och Ryssland.



