Idag kl 11.00 går de kabinanställda på TUIfly, Novair och Primera Air ut i strejk. Flygbolagen används av Fritidsresor, Apollo och Solresor. Resenärer kommer dock inte att drabbas så mycket då researrangörerna bokat om till andra flygbolag.
Förhandlingar mellan arbetsgivarföreträdarna, Transportgrupen, och de kabinanställdas representanter, Unionen, har avbrutits utan att en lösning nåtts. Facket vill stoppa möjligheten för arbetsgivarna att schemalägga arbetspass på upp till 60 timmar under sju dygn.
Unionen menar att de långa arbetspassen riskerar personalens hälsa samt möjlighet till återhämtning och privatliv. Arbetsgivarnas syn är lite annorlunda och man vill att varje enskilt flygbolag ska kunna få vara mer flexibla när det gäller arbetstiderna.
Arbetsgivarna har nyligen sagt ja till medlarnas kompromissförslag som bland annat innebar en max genomsnittlig arbetstid på 38 timmar per vecka. De kabinanställda sade nej till detta förslag. Förhandlingar mellan parterna har pågått sedan i september 2011.
De som främst drabbas av strejken är researrangörerna som får merkostnader genom att de tvingats anlita andra flygbolag.



