Fredag 3 september 2010 | TravelReport.se är den nya mötesplatsen för den Skandinaviska reseindustrin | Tipsa oss

Ledaren

Folkets val

ledaren.jpg

För ett antal år sedan skulle jag åka långfärdsbuss till Jönköping. Det var in och ut i varenda stad, rycka, bromsa, varmt och trångt. Tio minuter från mitt mål var det matpaus vid en flottdrypande vägkrog. Det tog tid, kraft och tålamod, men det var billigt, knappast bekvämt.

Läs hela ledaren här...

 

Jan Ohlsson
jan.ohlsson@gmail.com

Travel Report nr 4, 2010

Aktuellt nummer

framsida-tr4.jpg


Ur innehållet:
•Snabb tillväxt
•Kryssning säljer
•Grönare flyg
•Kapstaden ett kap
•Norwegian satsar
•Blåsningen del 2

 

 

 

Läs artiklar ur tidningen...

Aktuella artiklar ur tidningen

Kryssningsromantik säljer

mscvenedig250.jpg

Läs mer...

Nya affärsdestinationer för Norwegian

bjonkjos250.jpg

Läs mer...

Tidigare artiklar ur tidningen

Blåsta av Sydeuropa

spainbeach250.jpg

Läs mer...

Tyskland är tillbaka

ruhr250.jpg

Läs mer...

Hotell satsar på höjden

burjkhalifa250.jpg

Läs mer...

Annons

touristadprag

Annonser

scandmban250.gif

Flyget är ingen miljöbov

Det finns många myter om flyget och miljön. Men redan 2050 räknar man med att flyga utan koldioxidutsläpp. Stora framsteg tas redan nu. Men såväl flygbolag som politiker måste ta sitt ansvar.

Flyget måste sluta tigga stryk i miljöfrågan och framhålla fördelar och utveckling. Det bör bli en av de viktigaste uppgifterna för en ny generalsekreterare i Svenskt Flyg. Flyget är ingen miljöbov.

Varifrån kommer då världens utsläpp av växthusgaser? Energiproduktionen står för 26 procent, industrin står för
19 procent, jordbruket står för 14 procent och transporter för 13 procent, av vilka bil- och långtradartrafiken står för merparten, sjöfarten därnäst och flyget för den minsta delen. Flyget står till exempel för endast 2 procent av världens koldioxidutsläpp.

Klimatneutralt flyg 2050
Flygindustrin räknar med att komma ned på 0 procent koldioxidutsläpp 2050. Orealistiskt? Biobaserat bränsle provas redan, till exempel jatropthaplantan. Mest tror man på alger och mot slutet av seklet är det mycket troligt att flyget tagit över det mesta av landbaserade transporter.

Varje ny flygplansgeneration spar 25–30 procent bränsleutsläpp bara genom effektivare motorer. På de senaste fyrtio
åren har motorerna blivit 70 procent effektivare. Det visar att flygindustrin faktiskt redan gör stora insatser för att balansera den volymökning som sker i trafiken. Winglets längst ut på vingarna spar 2–5 procent ytterligare. De går även att sätta på en del äldre flygplan.

Politiker skitar ned
Brist på koordinering av flygtrafikledning mellan länder orsakar utsläpp av 73 miljoner ton koldioxid om året. Nu lovar EU att det ska vara åtgärdat till juni 2010. Varje flygning tar i snitt en omväg på 50 kilometer på grund av politiska trätor. Bara för KLM har man räknat ut att dessa omvägar är lika mycket som att låta ett flygplan flyga jorden runt non-stop i 160 dagar.

Ryanair, som använder små flygplatser utan trängsel, hör dessutom till dem som släpper ut allra minst. SJ må slå sig för bröstet och säga att de kör på grön el. Men många tåg i Europa kör på kol eller diesel. Snabbtågsbanor orsakar stora sår och avspärrningar i landskapet, medan flygplatser tar ett begränsat utrymme från vilket vi kan lyfta över orörd natur. Den aspekten har ännu inte trängt in i debatten.

Nya flygplan viktigast
Grön inflygning används av såväl SAS som Finnair. Men om SAS använder en MD-80 som drar 32 procent mer bränsle än Finnairs A-320 är inte mycket vunnet. Ännu viktigare är mindre köer vid start. Då är bränsleeffektiviteten låg och utsläppen stora.

Finnair har gett ut en otidsenlig skrift vi kanske behöver fler av. Den heter 2093, fem visioner om framtida flygning. Finnair har lyft blicken mot framtiden. Visst är det ett pr-stunt, initierat av informationsdirektören Christer Haglund. Men det är också något positivt över tilltron till framtiden. Vi behöver positiva visioner.

Om snabbtåget nu blir en ny stor infratrukturell satsning ska vi vara fullt medvetna om att det endast är en mellanform. Flyget är säkrare, effektivare och med mindre miljöpåverkan den verkliga vinnaren i nästa infrastrukturella vision.

– Flyget vill inte vara en del av problemet, utan en del av lösningen, som Akbar Al-Baker, Qatar Airways mäktige chef säger.

blog comments powered by Disqus

Prenumerera

Prenumerera på resebranschens vassaste tidning. Få 10 nr per år direkt i brevlådan för endast 385 kr.

Läs mer...

Annons

Vimmelbilder

thaiambassador-thairep250.jpg

Thailand Festival presenterades för pressen på Thailands ambassad - Här är bilderna...

Tips från webbredaktören

matstravelby122.jpg

Flygrädd?

Gillar du att veta riskerna vid landning - vi listar några av världens mest skrämmande start- och landningsbanor.

 

 

Mats Montner
mats@travelreport.se


Läskiga landningsbanor

landningsbana250.jpg

Läs mer...

Mest lästa webbartiklar

Lufthansavärdinna i kuddkrig

kuddkrigombord250.jpg

Läs mer...

 

SAS Q400 snart borta

airbalticq400-250.jpg

Läs mer...


Flygvärden som fick nog

jetblue250.jpg

Läs mer...

 

Vad är det egentligen som kostar i SAS organisation?

sasnorwegian250.jpg

Läs mer...

Annonser

Valutaomvandlare

Senast kommenterat

Powered by Disqus