Fredag 3 september 2010 | TravelReport.se är den nya mötesplatsen för den Skandinaviska reseindustrin | Tipsa oss

Ledaren

Folkets val

ledaren.jpg

För ett antal år sedan skulle jag åka långfärdsbuss till Jönköping. Det var in och ut i varenda stad, rycka, bromsa, varmt och trångt. Tio minuter från mitt mål var det matpaus vid en flottdrypande vägkrog. Det tog tid, kraft och tålamod, men det var billigt, knappast bekvämt.

Läs hela ledaren här...

 

Jan Ohlsson
jan.ohlsson@gmail.com

Travel Report nr 4, 2010

Aktuellt nummer

framsida-tr4.jpg


Ur innehållet:
•Snabb tillväxt
•Kryssning säljer
•Grönare flyg
•Kapstaden ett kap
•Norwegian satsar
•Blåsningen del 2

 

 

 

Läs artiklar ur tidningen...

Aktuella artiklar ur tidningen

Kryssningsromantik säljer

mscvenedig250.jpg

Läs mer...

Nya affärsdestinationer för Norwegian

bjonkjos250.jpg

Läs mer...

Tidigare artiklar ur tidningen

Blåsta av Sydeuropa

spainbeach250.jpg

Läs mer...

Tyskland är tillbaka

ruhr250.jpg

Läs mer...

Hotell satsar på höjden

burjkhalifa250.jpg

Läs mer...

Annons

touristadprag

Annonser

scandmban250.gif

Nyheter

Sverige – det nya matlandet

Foto: Agneta Thorsén - Nordisk Mat

2009-12-03 11:43 | Kommentarer | Buss | Destination | Flyg | Hotell | Möten | Rederi | Resebyrå | Turism | Tåg

Älgkött, hjortron, hummer och äggakaka. Det är den typiska, rena, traditionella och nytänkande svenska maten som ska fylla regeringens vision om Sverige som matland med innehåll. VisitSweden, Exportrådet och Jordbruksverket har tillsammans fått 7 miljoner årligen i fem år för att bygga och genomföra en kommunikationsstrategi för svenska matupplevelser och export av matprodukter.

Det glädjande beskedet att vi får ansvara för att bygga grunden för hur matlandet Sverige ska marknadsföras ser vi som ett tecken på att kommunikation är viktigt, och är en bra utgångspunkt för marknadsföring och produktutveckling av mat och matupplevelser. Genom att börja med vad människorna där ute tycker och tänker börjar vi helt enkelt i rätt ände. Och det är bara när vi utgår från hur Sverige står sig jämfört med andra länder, till exempel Frankrike och Italien som är starka länder för matupplevelser, som vi kan förstärka bilden av svensk mat.

En av våra styrkor är ett nytänkande drag hos svenskarna själva. Vi är ett ingenjörsfolk, som ständigt vill bli bättre, gillar produktion och värderar kvalitet mycket högt. Detta folkdrag syns även tydligt i vår matkultur, där kockarna ständigt vill förnya sig och gästerna är nyfikna.

Men låt oss vara realistiska. Mat är idag inte en reseanledning annat än till ett fåtal destinationer; i Europa kanske det handlar om Toscana och Frankrike. Även om Sverige troligen inte kommer att locka stora skaror turister enbart för matens skull, är maten en väldigt viktig del av upplevelsen när man är här. Det vet vi genom våra målgruppsanalyser och det gäller både privatresor, möten och incentiveresor. Dessutom riktar vi oss mot resvana människor, de som vet hur man njuter av resan och har många jämförelser i bagaget. När vi har riktlinjerna klara för hur vi ska kommunicera mat i Sverige internationellt kommer det att bli enklare att paketera och sälja våra erbjudanden.

Resultatet av vårt strategiska kommunikationsarbete tillsammans med Exportrådet och Jordbruksverket kommer att bli att uppmärksamheten för svensk mat ökar. Då kommer en hög standard på restauranger och i mataffärer att bli allt viktigare. Liksom i hela livsmedelsproduktionen. I uppdraget vi har fått ingår även att ”sprida kunskap om visionen till olika målgrupper och involverade aktörer inom och utanför landet”. Det blir ju då naturligt att vidareförmedla besökarnas förväntningar och associationer med mat i Sverige, så att landets olika entreprenörer kan anpassa sina varor och upplevelser.

Till regeringens vision om att Sverige ska bli det första landet som dyker upp i huvudet när man tänker på mat och matturism är det långt kvar. Men bara genom att utgå från vad vanliga människor i Tyskland, Italien eller Norge känner till och associerar till – och genom att själva tro starkt på vår produkt – har vi möjlighet att nå dit.

blog comments powered by Disqus

Fler nyheter inom bransch: buss, destination, flyg, hotell, möten, rederi, resebyrå, turism och tåg.

Hos Air Berlin flyger skidutrustning med gratis

2010-09-03 11:04 | Kommentarer | Flyg

Tysklands näst största flygbolag Air Berlin och den österrikiska partnern NIKI erbjuder i vinter ännu bättre service för skid- och snowboardåkare. I den kommande vintertidtabellen från den 1 november 2010 till den 30 april 2011 kan vintersportare även ta med skid- och snowboardutrustning kostnadsfritt på Air Berlin- och Niki-flyg till Alpregionen.

Annons

Qatar Airways expanderar i indien

2010-09-03 10:53 | Kommentarer | Flyg

Qatar Airways gör ytterligare satsningar på den indiska marknaden då flygbolaget utökar antalet avgångar till tre av sina elva destinationer; Delhi, Cochin och Amritsar. Totalt kommer 14 nya avgångar introduceras under ca två månader i höst. Sedan förra året kommer då antalet avgångar ha ökat med hela 57 procent, från 56 till 88 avgångar i veckan.

Annons

FirstCard_468x60_02.gif

Widerøe flyger norska cancersjuka barn till Norrköping & Kolmården

2010-09-03 10:44 | Kommentarer | Flyg | Flygplats

For tredje året på rad arrangerer de ansatte i Widerøe drømmedag for kreftsyke barn. 4. september er det 50 barn og foreldre knyttet til Støtteforeningen for kreftsyke barn (SKB) i Østfold som får en drømmedag. Reisemålet blir til Kolmården dyrepark i Sverige.

Swedavia räknar med att Brommaavtalet följs

2010-09-03 10:40 | Kommentarer | Flyg | Flygplats

Stockholm-Bromma Airports framtid har varit ämne för debatt inför valet i september. Enligt Swedavias vd Torborg Chetkovich är det därför viktigt att understryka att Swedavia räknar med att det långsiktiga avtalet kring Bromma med Stockholms stad följs.

Sydafrikanskt Cooking Safari på Petit Hotel

2010-09-03 10:37 | Kommentarer | Hotell

Garth Stroebel, välkänd Sydafrikansk kock och delägare av South Afrikan Chefs Academy har inbjudits av Petit Hotel och kommer till Sverige i september för en veckas Cooking Safari och Work Shops.

Prenumerera

Prenumerera på resebranschens vassaste tidning. Få 10 nr per år direkt i brevlådan för endast 385 kr.

Läs mer...

Annons

Vimmelbilder

thaiambassador-thairep250.jpg

Thailand Festival presenterades för pressen på Thailands ambassad - Här är bilderna...

Tips från webbredaktören

matstravelby122.jpg

Flygrädd?

Gillar du att veta riskerna vid landning - vi listar några av världens mest skrämmande start- och landningsbanor.

 

 

Mats Montner
mats@travelreport.se


Läskiga landningsbanor

landningsbana250.jpg

Läs mer...

Mest lästa webbartiklar

Lufthansavärdinna i kuddkrig

kuddkrigombord250.jpg

Läs mer...

 

SAS Q400 snart borta

airbalticq400-250.jpg

Läs mer...


Flygvärden som fick nog

jetblue250.jpg

Läs mer...

 

Vad är det egentligen som kostar i SAS organisation?

sasnorwegian250.jpg

Läs mer...

Annonser

Valutaomvandlare

Senast kommenterat

Powered by Disqus