Foto:SAS

Antalet passagerare som flög med SAS i oktober uppgick till 1,4 miljoner, vilket var en ökning med 130 procent jämfört med samma månad förra året.

”Det är positivt att se att antalet resenärer fortsätter att öka även efter sommarsäsongen och att biljettförsäljningen stiger”, konstaterar SAS vd Anko van der Werff i en kommentar.

Fler artiklar om:

Tipsa oss om nyheter!

Jämfört med september ökade antalet passagerare med 250.000.

”Uppgången fortsätter och både kapacitet och kabinfaktor är högre den här månaden. Vi står fortfarande inför utmaningar och en oförutsägbar framtid, vilket gör det oerhört viktigt att fortsätta vara konkurrenskraftiga. Vi måste vara flexibla för att kunna möta förändringar i kundernas efterfrågan framöver”, säger Anko van der Werff.

Kabinfaktorn för oktober var 62 procent, en förbättring med 23 procentenheter jämfört med oktober förra året.

SAS-aktien stiger något efter trafiksiffrorna. Strax efter klockan 11 är aktien upp med 4 procent efter att ha varit upp med 1,4 procent strax innan.

Källa:DI.SE

SENASTE NYTT

SENASTE NUMRET

Annons

RESEREPORTAGE

Annons

KRÖNIKA

Annons


Jobbannonser

Ny på jobbet

Video

Facebook

Gå gärna in på Facebook och gilla Travel Report