søndag 21. juni 2026

Vädervarning i Portugal – brandrisken extrem

Dele

Portugal förbereder sig för den tredje värmeböljan i sommar. Hela landet är i beredskapsläge och varningar för den extremt höga brandrisken har sänts till samtliga mobiltelefoner.

Temperaturerna väntas stiga till uppemot 38 grader under de närmaste dagarna, samtidigt som det blåser hårt, rapporterar BBC.

Alla som bor i glesbygd varnas för att tända någon som helst form av eld, och regeringen har förbjudit användning av maskiner för att undvika gnistor. Även människors tillträde till skogar har begränsats.

Varningen trädde i kraft vid midnatt natten till söndag och gäller till och med tisdag. Omkring 92 000 hektar har redan brunnit i år på grund av torka och extrema temperaturer, enligt regeringens uppskattningar.

Under helgen har skogsbränder i Ourém och Leiria, norr om huvudstaden Lissabon, fåtts under kontroll.

I regionen Valencia i grannlandet Spanien är skogsbranden i området Bejís under kontroll efter att ha rasat i en vecka, uppger myndigheterna enligt AFP. Branden tvingade i tisdags ett tåg att stanna med följden att flera passagerare skadades då de flydde från tåget.

Runt 20 flygplan deltog under söndagen i brandbekämpningen, vilket är hälften mot närmast föregående dagar. De som evakuerats från området kan därmed återvända till sina hem, men de uppmanas att agera försiktigt, för faran för ytterligare bränder är inte över.

Spanien har drabbats hårdare än något annat land i Europa av bränder i år, enligt EU:s miljöövervakningsprogram Copernicus. Närmare 285 000 hektar har brunnit – fyra gånger mer än ett genomsnittligt år sedan mätningarna började 2006.

Kilde: TT-Aftonbladet.se

Dele

Relaterede indlæg

John Malkovich lægger stemme til Kroatiens nye reklamefilm, da det kroatiske turistråd lancerer den internationale kampagne ”Croatia –...
Aftalen mellem USA og Iran har allerede påvirket svenskernes ferieplaner. Siden det blev offentliggjort, at USA...
Regeringen i Cuba har præsenteret 176 foranstaltninger tænkt at få landet ud af den alvorlige krise...
Efter flere timers stop kører toget igen mellem Malmø og København. Det oplyser Skånetrafiken efter onsdag aftens...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik