onsdag 24 jun, 2026

Saudiarabien i jätteaffär med Airbus – köper 105 flygplan

Dele

Den europeiska flygplanstillverkaren Airbus har tecknat avtal om att sälja 105 flygplan till Saudiarabien.

Affären – som beskrivs som den största i sitt slag i det 90-åriga landets historia – gäller 93 plan av modellen A321 Neo och 12 av typen A320 Neo till det statliga flygbolaget Saudia. Ordern hade kunnat vara större men Airbus har enligt ett uttalande inte utrymme i orderböckerna för att kunna leverera fler plan innan 2032.

”Vi behöver mer än 180 flygplan, men det finns inte utrymme”, säger Abdullah Alshahrani, talesperson för Saudia, i en intervju med Bloomberg.

De första leveranserna väntas 2026 och runt hälften av planen är ämnade för Saudiaägda lågprisbolaget Flyadeal.

Saudiska statens tanke är att Saudia ska fokusera på resor för pilgrimer, medan nystartade Riyadh Air siktar på turister. Satsningarna är en del av ett bredare grepp för att öka diversifieringen i den saudiska ekonomin.

Målet är att locka 150 miljoner turister om året från 2030.

Källa:TT_DI.SE

Dele

Relaterede indlæg

Et af Kinas største flyselskaber, China Eastern, er vendt tilbage til Stockholm Arlanda Lufthavn. Den 22.
EasyJet stiger 3,9 procent i den tidiga handeln i London efter att amerikanska investeringsbolaget Castlelake...
Al flytrafik til og fra lufthavnen i Eindhoven i Holland er blevet indstillet efter en teknisk...
Ryanair Holdings er blevet enig med Michael O’Leary om en ny kontrakt, som betyder, at...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik