søndag 21. juni 2026

Flygstrejken avblåst – parterna överens

Foto:Svenska transportarbetareförbundet.

Dele

Det blir ingen strejk inom den svenska flygbranschen. Det meddelar Transportföretagen på söndagskvällen.

Svenska flygbranschen, som ingår i Transportföretagen, har tecknat ett nytt avtal med Svenska transportarbetareförbundet.

Det uppger Transportföretagen i ett pressmeddelande.

”Därmed upphör alla varsel om stridsåtgärder och strejkrisken är över”, skriver de.

Det så kallade Kabinavtalet innehåller bland annat löneökningar och förändringar i lönebestämmelser.

Nya avtalet 

Innan avtalet såg det länge ut som att omkring 2 400 anställda inom den svenska flygbranschen kunde gå ut i strejk. Det strejkhotet är nu avblåst.

– Efter konfliktvarsel och medling har vi nu ett avtal på plats. Det viktigaste för oss har varit att kostnadsökningarna inte går utanför den ram som industrins parter har satt inom det så kallade märket, säger Svenska Flygbranschens förhandlingschef Linda Räfsbäck i pressmeddelandet.

Det nya avtalet omfattar 11 företag och gäller fram till år 2027.

Kilde: Aftonbladet.se

Dele

Relaterede indlæg

Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...
Flyselskabet Norwegian kan sænke sine priser efter, at olieprisen er styrtdykket i den seneste uge. – Det kan...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik