søndag 21. juni 2026

Regeringen flygsatsar

Foto: Svenska regionala flygplatser

Dele

Regeringen vill skjuta till 318 miljoner kronor till förlusttyngda regionala flygplatser.

Det är viktigt för att hela Sverige ska fungera men också ur beredskapssynpunkt, säger infrastrukturminister Andreas Carlson (KD) till SVT.

Regeringen föreslår i budgeten för 2026 att de regionala flygplatserna får ett tillskott på 318 miljoner kronor, rapporterar SVT. Det innebär att det statliga stödet ökar till 528 miljoner kronor om året.

Vi skjuter till rejält med pengar för att underlätta driften för de här samhällsviktiga flygplatserna, säger Andreas Carlson.

Sedan 2022 har stödet till regionala flygplatser ökat från 103 miljoner kronor.

Landets 33 icke-statliga flygplatser, som ofta ägs av kommuner och regioner, kämpar med lönsamheten. Enligt Svenska regionala flygplatser (SRF) uppgick den sammanlagda förlusten till nästan 700 miljoner kronor i fjol. Prognosen för i år pekar mot ett totalt driftunderskott på över 800 miljoner kronor.

Den 22 september presenteras budgeten för 2026 i sin helhet. Enligt finansminister Elisabeth Svantesson (M) finns det ett reformutrymme på 80 miljarder kronor.

Kilde: Expressen.se

Dele

Relaterede indlæg

Aviator Airport Alliance har indgået en ny treårig aftale med Icelandair, der omfatter markydelser og...
Airport Coordination Limited (ACL) har indgået en flerårig aftale med Bukarest Henri Coandă Internationale Lufthavn...
Alle fly til og fra Münchens internationale lufthavn blev aflyst sent søndag, efter at kontroltårnet...
https://youtu.be/AKQi0TUMY1k?si=NpcgNFlWyHN053kt ...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik