tirsdag 23. juni 2026

TAP lanserar nya ”Airspace”-kabiner med extra stora bagagehyllor

Foto Airbus

Dele

TAP Air Portugal har introducerat sina nya Airspace-kabiner i flottan, med mer utrymme för bagage och ökad komfort för passagerare. Det första planet med den nya kabinen, en A321neo döpt till António Sérgio, gjorde idag sin premiärflygning mellan Lissabon och Warszawa. Totalt ska flygbolaget ta emot 20 flygplan med den nya kabindesignen fram till 2029.

De nya kabinerna erbjuder större komfort med extra rymliga bagagehyllor (XL bins), anpassningsbar LED-belysning och mer rymliga toaletter. Designen fokuserar på en modern flygupplevelse med rena linjer och tillgängliga gränssnitt, även för synskadade resenärer.

De nya bagagehyllorna har 37 % större volym och möjliggör vertikal lastning (åtta istället för fem väskor per hylla). Detta gör det enklare att både stuva undan och ta fram handbagage. En A320neo kan rymma 130 handbagage och en A321neo hela 194.

Alla stolar i den nya A321 är utrustade med både USB-A och USB-C-uttag. Toaletterna är större och har skyltning i blindskrift.

Senast 2029 ska 20 nya flygplan med Airspace-kabin integreras i TAP:s flotta – tio A320neo och tio A321neo. Den senaste A321neo har plats för 221 passagerare, varav 102 i Business/Economy Extra och 119 i Economy.

Dele

Relaterede indlæg

Et af Kinas største flyselskaber, China Eastern, er vendt tilbage til Stockholm Arlanda Lufthavn. Den 22.
EasyJet stiger 3,9 procent i den tidiga handeln i London efter att amerikanska investeringsbolaget Castlelake...
Al flytrafik til og fra lufthavnen i Eindhoven i Holland er blevet indstillet efter en teknisk...
Ryanair Holdings er blevet enig med Michael O’Leary om en ny kontrakt, som betyder, at...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik