keskiviikko 24 kesä, 2026

Vueling återvänder till Landvetter i sommar

Jaa

Foto: Wikimedia CC – Barcex

Återupptar flyglinjen mellan Barcelona och Göteborg Landvetter Airport i mitten av juni med två avgångar i veckan. 

Det spanska lågprisbolaget Vueling Airlines, en del av IAG (International Airlines Group), återvänder efter en längre tids uppehåll till Göteborg och Landvetter. De återupptar trafiken till den katalanska huvudstaden med start den 11 juni med två veckovisa flygningar varje fredag och söndag.

Spanien är en populär turistdestination från Sverige och det bor en stor andel utlandssvenskar i landet.

Flygbolaget är för närvarande ensamma om att trafikera sträckan och i dagsläget finns det inga flyglinjer till Spanien från Göteborg Landvetter Airport (GOT). Via anslutningsflyg från deras hubb Barcelona International Airport – El Prat (BCN) möjliggör Vueling Airlines för svenska resenärer att nå mer än 15 destinationer i Spanien.

Flygbolaget har varit verksamma i Sverige sedan 2012 och utöver flyglinjen från Göteborg Landvetter Airport som lanseras i juni erbjuder Vueling dagliga direktflyg från Stockholm Arlanda Airport till Barcelona.

Jaa

Liittyvät postaukset

Yksi Kiinan suurimmista lentoyhtiöistä, China Eastern, on palannut Tukholman Arlandan lentokentälle. 22.
Easyjet nousi Lontoon pörssin alkukaupassa 3,9 prosenttia sen jälkeen, kun yhdysvaltalainen sijoitusyhtiö Castlelake...
Kaikki Eindhovenin lentokentältä Alankomaista lähtevä ja sinne saapuva lentoliikenne on pysäytetty teknisen...
Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste