lauantai 20 kesä, 2026

Inställda flyg mellan Arvidsjaur och Gällivare

Jaa

Sedan i söndags har samtliga avgångar mellan Arvidsjaur och Gällivare ställts in på grund av dåligt väder, rapporterar Sveriges Radio P4 Norrbotten.

Totalt har sex avgångar ställts in. Passagerare får i stället åka buss i uppemot fyra timmar.

– Vi har haft jättefint väder länge och sedan kom östliga vindar, säger Ralf Lundberg, flygplatschef på Arvidsjaur Airport, till radion.

Vindarna ställer till problem eftersom det på Gällivare flygplats bara finns landningshjälpmedel för att landa från ett håll.

– Då har man problem att komma ner med den här maskinen. Den har för hög ingångsfart och för höga krav på vertikalsikten, säger Lundberg.

Lähde: TT

Jaa

Liittyvät postaukset

Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...
Lentoyhtiö Norwegian voi laskea hintojaan öljyn hinnan romahtamisen jälkeen viime viikolla. – Se voi...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste