keskiviikko 24 kesä, 2026

Saudiarabien öppnar för israeliska flyg

Jaa

Inför USA:s president Joe Bidens besök i Saudiarabien på fredagen meddelar kungadömet att man öppnar sitt luftrum för ”alla flygbolag”. I klartext betyder det att Saudiarabien häver sitt långvariga förbud mot israeliska flygningar över landet.

Biden har i dagarna besökt just Israel och kommer att bli den första amerikanska ledare som flyger direkt därifrån till Saudiarabien.

Öppnandet är ytterligare ett steg mot en normalisering av relationerna mellan Saudiarabien och Israel, och Vita huset är inte sena med att ta åt sig äran.

”Det här beslutet är ett resultat av att presidenten under många månader har fört en ihärdig och principfast diplomati gentemot Saudiarabien, som kulminerar i dagens besök”, säger USA:s nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan i ett uttalande efter beskedet. Källa:TT

Jaa

Liittyvät postaukset

Yksi Kiinan suurimmista lentoyhtiöistä, China Eastern, on palannut Tukholman Arlandan lentokentälle. 22.
Easyjet nousi Lontoon pörssin alkukaupassa 3,9 prosenttia sen jälkeen, kun yhdysvaltalainen sijoitusyhtiö Castlelake...
Kaikki Eindhovenin lentokentältä Alankomaista lähtevä ja sinne saapuva lentoliikenne on pysäytetty teknisen...
Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste