tirsdag 23. juni 2026

Ryanairs nettoförlust något större än väntat första kvartalet

Dele

Foto: Ryanair

Lågprisflygbolaget Ryanair redovisar en omsättning och resultat som var lägre än väntat under första kvartalet. Resultatsiffrorna är fortsatt negativa.

Omsättningen steg 195,9 procent till 370,5 miljoner euro (125,2). Utfallet kan jämföras med Factset analytikerkonsensus som låg på 399.

Resultatet efter skatt blev -272,6 miljoner euro (-185,1), analytikerkonsensus -269.

Bolaget uppger att visibiliteten för helåret är i det närmaste obefintlig och man tycker fortfarande att det inte är meningsfullt att lämna någon prognos för helåret.

Gällande trafiken bedöms dock denna förbättras till 90-100 miljoner passagerare, att jämföra med tidigare guidning om en trafik i den lägre delen av intervallet 80-120 miljoner. Det troliga resultatet är någonstans mellan en mindre förlust och breakeven.

Kilde: FinWire

Dele

Relaterte innlegg

Ett av Kinas største flyselskaper, China Eastern, har returnert til Stockholm Arlanda Airport. Den 22.
Easyjet stiger 3,9 prosent i tidlig handel i London etter at det amerikanske investeringsselskapet Castlelake...
All flygtrafikk til og fra flyplassen i Eindhoven i Nederland er innstilt etter en teknisk...
Ryanair Holdings har blitt enige med Michael O'Leary om en ny kontrakt som innebærer at...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring