onsdag 24 jun, 2026

Mat och dryck saknas på SAS flygplan – ersätter med matkuponger

Dele

Foto: sas

På flera av tisdagens SAS-flygningar saknas både mat och dryck. Personalbrist hos catering-leverantören har gjort att berörda passagerare blivit ersätta med matkuponger.

”Vi förväntar oss att det ska vara som vanligt imorgon”, säger SAS presschef Anna Sandell. 

Passagerare på ett stort antal SAS flygningar från Arlanda har varken kunnat beställa mat eller dryck ombord under tisdagen. Skälet är personalbrist hos catering-levarantören. 

”Vi har inte kunnat lasta på någon catering idag och det beror på sjukdomsfall hos transportören, säger SAS presschef Anna Sandell. 

Hur många flygningar det berör vet hon inte på rak arm, men det gäller de kortare linjerna inrikes och inom Europa. De berörda passagerarna har blivit informerade via sms.

”Som det ser ut just nu ska det vara tillbaka som vanligt igen imorgon. Men vi väntar på fortsatt besked. Alla passagerarna ska ha fått en voucher så att de kan köpa med sig mat ombord”, säger Anna Sandell. 

Kilde:DI.SE

Dele

Relaterte innlegg

Ett av Kinas største flyselskaper, China Eastern, har returnert til Stockholm Arlanda Airport. Den 22.
Easyjet stiger 3,9 prosent i tidlig handel i London etter at det amerikanske investeringsselskapet Castlelake...
All flygtrafikk til og fra flyplassen i Eindhoven i Nederland er innstilt etter en teknisk...
Ryanair Holdings har blitt enige med Michael O'Leary om en ny kontrakt som innebærer at...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring