onsdag 24 jun, 2026

Ryanair varnar för dyrare biljetter i sommar

Foto:Ryanair

Dele

Lågprisflygbolaget Ryanairs vd Michael O’Leary varnar för att biljettpriserna i sommar kan bli upp till 10 procent dyrare på grund av försenade leveranser av Boeing-plan, enligt BBC.

Leveranserna av 57 stycken Boeing 737 Max 8200 väntades ske i mars, men bolaget tror nu att endast 40-45 stycken hinner levereras i tid till sommarsäsongen. 

Ryanair hoppas på kompensation, men fokuserar just nu på att få leveranserna.

O’Leary menar att fler flygbolag kommer att drabbas av kapacitetsbrist i sommar på grund av att plan inte är tillgängliga i tid.

Kilde: FinWire

Dele

Relaterte innlegg

Ett av Kinas største flyselskaper, China Eastern, har returnert til Stockholm Arlanda Airport. Den 22.
Easyjet stiger 3,9 prosent i tidlig handel i London etter at det amerikanske investeringsselskapet Castlelake...
All flygtrafikk til og fra flyplassen i Eindhoven i Nederland er innstilt etter en teknisk...
Ryanair Holdings har blitt enige med Michael O'Leary om en ny kontrakt som innebærer at...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring