tirsdag 23. juni 2026

Norska staten blir delägare i Norwegian

Dele

Norska staten omvandlar ett lån givet till flygbolaget Norwegian till aktier och blir därmed delägare i bolaget.

Norska staten gav under pandemin ett lån till flygbolaget och i stället för att nu betala tillbaka hela lånet ger Norwegian staten en ägarandel, skriver NRK.

Vi är väldigt nöjda med den här transaktionen som är en väldigt bra affär för Norwegian. Vi är också väldigt nöjda med samarbetet med staten över tid”, säger flygbolagets finanschef Hans-Jørgen Wibstad til NRK.

Staten kommer att äga 6,4 procent av aktierna i Norwegian efter transaktionen.

”En eventuell avyttring av statens återstående ägande i bolaget kommer att övervägas utifrån utvecklingen i bolaget och på marknaden”, skriver staten i ett pressmeddelande.

Största ägare i flygbolaget är redarmagnaten John Fredriksen som kontrollerar 14,5 procent av aktierna, enligt Holdings.

Kilde:DI.SE

Dele

Relaterte innlegg

Ett av Kinas største flyselskaper, China Eastern, har returnert til Stockholm Arlanda Airport. Den 22.
Easyjet stiger 3,9 prosent i tidlig handel i London etter at det amerikanske investeringsselskapet Castlelake...
All flygtrafikk til og fra flyplassen i Eindhoven i Nederland er innstilt etter en teknisk...
Ryanair Holdings har blitt enige med Michael O'Leary om en ny kontrakt som innebærer at...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring