tirsdag 23. juni 2026

SAS-ägaren backar efter storbankens sänkning

Foto: SAS

Dele

Fransk-nederländska flygjätten Air France-KLM:s aktie backar 1,5 procent på börsen efter att Morgan Stanley sänkt rekommendationen till undervikt och sänkt riktkursen från 9,40 till 7,10 euro. Det skriver Bloomberg News som tagit del av en analys.

Anledningen är att Air France-KLM anses ha en utmanande marknadsexponering i jämförelse med jämförbara bolag och att nettoskulden väntas öka under nästa år. 

”Aktierna är inte dyra relativt historien – vilket är fallet för hela sektorn – men aktien handlas till en väsentlig premie jämfört med flaggbolagskollegor, medan utsikterna för fritt kassaflöde ser mycket utmanande ut för oss”, skriver Morgan Stanley. 

Samtidigt stiger tyska Lufthansa med 0,8 procent, som trots att bolaget presenterat ett svagt resultat, visar tecken på stabilisering. 

Morgan Stanleys analytiker har bytt värderingsmetod för sektorn och fokuserar nu på ev/ebit snarare än ev/ebitda, vilket får Air France-KLM och Wizz Air att se dyra ut, och IAG mindre dyr.

Den 3 oktober 2023 blev det offentligt att Air France-KLM tillsammans med kapitalförvaltaren Castlelake, den danska finansmannen Henrik Lind och den danska staten tog över flygbolaget SAS.

Källa:FinWire-DI.SE

Dele

Relaterede indlæg

Ryanair Holdings er blevet enig med Michael O’Leary om en ny kontrakt, som betyder, at...
Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik