fredag den 19. juni 2026

Apollo lanserar kombinationsresor i Thailand

(C) Jacob Sjöman. jacob@sjomanart.com

Dele

Thailand  har länge varit ett av svenskarnas absoluta favoritresmål, mycket tack vare landets gästfrihet, kritvita stränder och oslagbara gastronomi. Nu utökar Apollo sitt utbud med nya resor som gör det möjligt att uppleva flera sidor av landet under samma semester – oavsett om man vill resa i två eller tre veckor. 

– Efterfrågan på innehållsrika semestrar är stor och kombinationsresor blir allt mer populära. Med sin enorma variation och starka kontraster är Thailand verkligen möjligheternas land, så vi är väldigt glada över att äntligen kunna erbjuda kombinationsmöjligheter även här, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo. 

Från storstadspuls till ö-liv 

Apollos kombinationsresor  täcker flera av Thailands mest populära resmål. Bland annat kan man kombinera Bangkok och Hua Hin, där shopping, marknader, takbarer och storstadspuls möter lugna dagar vid stranden – en perfekt mix av urbana upplevelser och klassisk Thailand-semester. 

Apollo lanserar även Phuket och Khao Lak, där livliga Phuket med restauranger, shopping och nattliv möter Khao Laks lugnare atmosfär, långa stränder och naturnära upplevelser. 

För den som vill uppleva Krabi-regionen går det att kombinera Ao Nang och Koh Lanta. Medan Ao Nang är en populär utgångspunkt för båtturer och ö-hopping, bjuder Koh Lanta på ett lugnare tempo, avslappnade strandbarer och vackra solnedgångar. 

– Thailand har så mycket att erbjuda, och med de här resorna blir det enklare att uppleva kontrasterna som gör landet så speciellt. Man kan börja semestern med tempo, båtturer och upplevelser – och avsluta med lugna dagar på stranden och solnedgångar i sanden. Det ger en semester med ännu fler minnen och upplevelser i bagaget, säger Krantz. 

Detta är kombinationsmöjligheterna 

Resmål Kombination Antal dagar 
Phuket Phuket + Phuket 7+7, 14+7 eller 7+14 
Phuket Phuket + Khao Lak 7+7, 14+7 eller 7+14 
Phuket Khao Lak + Phuket 7+7, 14+7 eller 7+14 
Bangkok Bangkok + Hua Hin 4+10, 7+7 eller 7+14 
Bangkok Hua Hin + Bangkok 10+4, 7+7 eller 14+7 
Krabi Ao Nang + Koh Lanta 7+7, 14+7 eller 7+14 
Krabi Koh Lanta + Ao Nang 7+7, 14+7 eller 7+14 

Dele

Relaterede indlæg

John Malkovich lægger stemme til Kroatiens nye reklamefilm, da det kroatiske turistråd lancerer den internationale kampagne ”Croatia –...
Aftalen mellem USA og Iran har allerede påvirket svenskernes ferieplaner. Siden det blev offentliggjort, at USA...
Regeringen i Cuba har præsenteret 176 foranstaltninger tænkt at få landet ud af den alvorlige krise...
Efter flere timers stop kører toget igen mellem Malmø og København. Det oplyser Skånetrafiken efter onsdag aftens...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik