onsdag 24 jun, 2026

Bättre än resultat än väntat för Tui

Foto: TUI

Dele

Resegruppen Tui redovisar en delårsrapport för det tredje kvartalet i det brutna räkenskapsåret 2023/24 som slår förväntningarna.

Det viktigaste resultatmåttet, justerat rörelseresultat, kom in på 231,9 miljoner euro, vilket slog Bloombergs analytikerkonsensus på 212,8 miljoner.

Intäkterna steg med 9,5 procent till 5,79 miljarder euro, att jämföra med väntade 5,73.

Nettoresultatet blev 52,4 miljoner euro, en mer än fördubbling från fjolårets 22,6 miljoner euro.

Tui skriver att efterfrågan varit stark för sommaren med bokningar upp 6 procent. Sammantaget har man sålt 88 procent av alla sina reseprogram. Bokningarna för vintern beskrivs som lovande.

Johan Svenssonhelårsprognoser, vilket innebär en intäktstillväxt på minst 10 procent och en justerad rörelsemarginal på minst 25 procent.

Källa:FinWire-DI.SE

Dele

Relaterede indlæg

Et af Kinas største flyselskaber, China Eastern, er vendt tilbage til Stockholm Arlanda Lufthavn. Den 22.
EasyJet stiger 3,9 procent i den tidiga handeln i London efter att amerikanska investeringsbolaget Castlelake...
Al flytrafik til og fra lufthavnen i Eindhoven i Holland er blevet indstillet efter en teknisk...
Ryanair Holdings er blevet enig med Michael O’Leary om en ny kontrakt, som betyder, at...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik