onsdag 24 jun, 2026

Finnair ställer in hundratalet flygningar efter strejk

Dele

Finnair ställer in omkring 100 flygningar på söndag och måndag. Åtgärden följer på vad det finländska flygbolaget i ett pressmeddelande beskriver som ”en olaglig strejk” bland kabinpersonalen i Helsingfors.

Flygningar som görs av bolaget Norra berörs inte och inte heller flygningar till Singapore, Indien, Barcelona och Madrid – då kabinpersonalen på dessa kommer från samarbetspartner, alternativt att de flygningarna genomförs av andra flygbolag.

Flygbolaget kommer använda de kontaktuppgifter som angetts vid bokningen av resan för att informera berörda passagerare. Kunder kan också kontrollera statusen på sina flygningar via Finnairs  webbsida, enligt flygbolaget.

Strejken har brutit ut i kölvattnet på Finnairs förhandlingar med fackliga motparter om besparingsåtgärder för att öka lönsamheten.

”Vi hoppas fortfarande att vi ska hitta en lösning tillsammans”, skriver Finnairs operativa chef Jaakko Schildt i en kommentar.

Finnair räknar med att återgå till normal trafik på måndagseftermiddagen, men varnar för att strejken kan påverka enskilda flygningar även efter det.

Kilde: TT-DI.SE

Dele

Relaterede indlæg

Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare och deltagare. De tillresta...
Malaga, Alicante och London toppar listan över de mest bokade resmålen bland sommarens sena bokningar,...
Reservationerne til Portugal stiger kraftigt op til sommeren. Ifølge de seneste reservationsstatistikker fra rejsebureauet Ticket er Lissabon...
Turistfavoritten Skansen i Stockholm skal skære ned på personalet. I forbindelse med en omorganisering vil man...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik