fredag den 19. juni 2026

Första bilderna på nya fartyget Birka Gotland

Foto: Birka Gotland

Dele

Den 20 mars avgick premiärkryssningen med Östersjöns nya nöjeskryssare Birka Gotland och i påsk gjorde fartyget sin första Visby-kryssning. På fartyget har man valt att behålla Birkas gamla charm med mycket detaljer i trä och dekorationer som inbitna Birka-fans kommer känna igen sedan fartygets start, men med en investering på 70 miljoner har man gett några av fartygets viktigaste delar en rejäl uppgradering.

Nu finns de första bilderna på nya Birka Gotland.

Foto: Birka Gotland

Restaurangen – Restaurangen Bistro Bakfickan är en av Birka Gotlands fem restauranger. Fartyget har dessutom lika många barer och ett café. Med utbud som skaldjursbuffé, smörrebröd och fransk bistro finns någonting för alla.

Terrassen – Terrassen är en av de stora satsningarna som gjorts ombord. Terrassen har bytt ut pool och sollampor för att satsa på underhållning, dans samt god mat och dryck med en utsikt över skärgården.

Spa – Archipelago Spa bjuder in skärgården genom de stora fönsterna både från bubbelpoolen och bastun. Spat är helt nyrenoverat med jacuzzi både inomhus och utomhus, kallbad, ångbastu och spabehandlingar. Spaanläggningen arbetar med de välkända märkena Elemis och Babor.

Taxfree – Fartygets taxfree är uppdelad i två butiker. Butikerna har fått en makeover i den stora satsningen på 70 miljoner kronor.

Ifølge pressemeddelelse.

Dele

Relaterede indlæg

Det Gøteborg-baserede rederi Stena Line har via en aftale med Trafikverket sikret fortsat færgetogtrafik mellem...
Når Viking Lines skib anløber Åbo havn, venter en hektisk time, før de igen stævner ud...
Havila Voyages, som med et tydeligt fokus på bæredygtighed sejler langs den smukke norske kystlinje...
Finnlines har officiellt påbegyndt byggeriet af det første skib i den nye Hansa Superstar-serie ved...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik