lørdag 20 jun, 2026

Holländska BBI erbjuder utökad kapacitet och fler flygningar till Scandinavian Mountains Airport i vinter

Dele

BBI Travel erbjuder utökad kapacitet och fler flygningar till Sälen Trysil i vinter

Efter den framgångsrika första säsongen utökar nu BBI Travel flyglinjerna till Sälen/Trysil med både större flygplan och fler avgångar. En nyhet är att man också erbjuder avgångar från Schiphol i Amsterdam. Detta i ett samarbete med flygbolaget Transavia. Säsongspremiären blir på självaste julafton.

– Vi är väldigt glada att BBI Travel fortsätter flyga holländska gäster till vår fjälldestination. Att de också utökar kapaciteten med större flygplan och lägger till Schiphol i Amsterdam är otroligt roligt och spännande då vi vet att många i och kring Amsterdam vill besöka vår fjällvärld. Säger Gunnar Lenman, vd på Scandinavian Mountains Airport.

– Skidorterna Trysil och Sälen är mycket mångsidiga resmål för vintersport och andra aktiva vinteraktiviteter som hundspann och snöskoter. Det vi erbjuder våra gäster är den unikt korta transfertiden, som i kombination med den snabba och effektiva hanteringen på den moderna flygplatsen säkerställer att man kan vara i backen på nolltid (inom en timme) efter landning. Säger Henk van der Kooi, vd på BBI Travel.

Ifølge pressemeddelelse.

Dele

Relaterede indlæg

Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...
Flyselskabet Norwegian kan sænke sine priser efter, at olieprisen er styrtdykket i den seneste uge. – Det kan...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik