søndag 21. juni 2026

Inställda avgångar till Thailand från Skellefteå Airport

Dele

Skellefteå Airport

På grund av det försenade miljötillståndet för utbyggnad av rullbanan på Skellefteå Airport meddelar TUI idag att de kommer att behöva ställa in de planerade avgångarna till Thailand i januari 2019.

Avgångar skulle genomföras med flygplanstypen Dreamliner Boeing 787, vilken är en större flygplansmodell än vad som idag klarar av att flyga från Skellefteå till Thailand på den nuvarande rullbanan. Det innebär att innan rullbanan har byggts ut kan Dreamlinern inte trafikera Skellefteå Airport.

– Vi är ledsna att dessa flygningar blivit inställda och att det drabbat våra resenärer men vi är övertygade om att resorna kommer tillbaka när vi förlängt rullbanan, säger Robert Lindberg, vd Skellefteå Airport.

TUI har under dagen varit i kontakt med de kunder som bokat resor på de berörda avgångarna med bland annat erbjudande om avgångar till Thailand från Luleå Airport.

Försening av utbyggnaden av rullbanan påverkar enbart avgångarna till Thailand, övriga avgångar till andra charterdestinationer från Skellefteå Airport kommer att gå som planerat.

Dele

Relaterede indlæg

Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...
Flyselskabet Norwegian kan sænke sine priser efter, at olieprisen er styrtdykket i den seneste uge. – Det kan...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik