mandag 22. jun, 2026

Kastrup: 10-procentig ökning i passagerartillväxten under april

Foto:cph.dk

Dele

Köpenhamns flygplats Kastrup hade en tvåsiffrig procentuell passagerartillväxt under april.

Det skriver Marketwire. Totalt använde 2,4 miljoner passagerare flygplatsens terminaler i april, vilket motsvarar en tillväxt på över 10 procent jämfört med samma månad förra året.

Som en jämförelse hade Kastrup drygt 2,5 miljoner passagerare under april 2019, det vill säga före coronapandemin.

”Vi kan se att den underliggande lusten att resa fortfarande är väldigt stark”, uppger Peter Krogsgaard, kommersiell direktör på Köpenhamns flygplats, till Marketwire.

Vidare framgår att antalet resenärer som använder Köpenhamns flygplats för mellanlandning har ökat. I april passerade runt en halv miljon transferpassagerare Köpenhamn, vilket var över 100.000 fler än i april 2023.

”Det här stärker vår position som det största trafiknavet i norra Europa och visar att vi är en attraktiv flygplats med ett brett nätverk av rutter”, fortsätter Peter Krogsgaard.

Kilde: Nyhedsbureauet Direkt-DI.SE

Dele

Relaterede indlæg

Aviator Airport Alliance har indgået en ny treårig aftale med Icelandair, der omfatter markydelser og...
Airport Coordination Limited (ACL) har indgået en flerårig aftale med Bukarest Henri Coandă Internationale Lufthavn...
Alle fly til og fra Münchens internationale lufthavn blev aflyst sent søndag, efter at kontroltårnet...
https://youtu.be/AKQi0TUMY1k?si=NpcgNFlWyHN053kt ...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik