lørdag 20 jun, 2026

Så här reste vi under 2024

Foto: Norwegian

Dele

London, Malaga och Alicante var de populäraste utomnordiska resmålen bland resenärer i Norden under 2024. Förutom att närmare 23 miljoner resenärer flög med Norwegian förra året så fraktades över 55 000 par skidor och det konsumerades 210 000 liter öl ombord.

2024 präglades av både nya resmål och en svag krona. Nya destinationer som Hurghada, Dubai och Agadir var populära alternativ till de dyrare Euroländerna men trots detta var det de traditionella favoriterna som toppade listorna från de Nordiska huvudflygplatserna.  

– London är fortfarande den solklara favoriten från Stockholm, Oslo och Köpenhamn. Bland finska resenärer är det däremot Malaga som är mest populärt. Att Spanien dominerar listorna är inte förvånande då det har varit favoritlandet för många Nordbor under många år.  Hela tre miljoner passagerare från Norden reste till de mest populära destinationerna London, Malaga, Alicante och Barcelona under 2024, säger Norwegian kommunikationsdirektör Charlotte Holmbergh.

De 3 populäraste destinationerna från Norden under 2024:

 Från StockholmFrån Köpenhamn Från OsloFrån Helsingfors
London  London  London  Malaga 
MalagaMalaga AlicanteAlicante 
AlicanteBarcelona Malaga London  

Detta konsumerar resenärerna mest ombord  
Det är många som handlar något att äta eller dricka ombord. Under 2024 konsumerades 210 000 liter öl, cirka 120 000 liter vin och bubbel, 1,5 miljoner koppar kaffe och te samt hela 600 000 liter vatten på Norwegians flygningar. Och om man undrar om Coca Cola eller Pepsi Max var mest populärt, så vart vann Pepsi Max med en liten marginal på bara 5000 burkar. De mest sålda produkterna ombord på Norwegian under 2024 var vatten följt av kaffe, chips, panini, Pepsi Max och Coca-Cola.    

Mycket bagage ombord

Under 2024 var det sex procent av Norwegians totalt 22,6 miljoner passagerare som köpte till extra bagage när de kom till flygplatsen, antingen via incheckningsdisken eller självbetjäningsautomaterna.

Det är inte ovanligt att man har shoppat lite för mycket på semestern. Då är det bra att man kan köpa till extra bagage innan avresa. Trots att det kan vara svårt att packa rätt så var det bara en procent av resenärerna som hade för tungt bagage. Förutom många resväskor så fraktade Norwegian 55 000 par skidor förra året.

Dele

Relaterede indlæg

Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...
Flyselskabet Norwegian kan sænke sine priser efter, at olieprisen er styrtdykket i den seneste uge. – Det kan...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik