lørdag 20 jun, 2026

Tysk strejk ger inställda flyg i Sverige

Dele


Totalt är tio avgångar från Arlanda och Landvetter med destination Tyskland inställda under tisdagen på grund av strejk i Tyskland.

”Från Arlanda har vi tre inställda avgångar till Frankfurt med Lufthansa och vi har två inställda avgångar till Hamburg med Eurowings. Och på Landvetter har vi fem inställda avgångar till Frankfurt med Lufthansa”, säger Åsa Öhman, pressansvarig på Swedavia.

Strejken påverkar dock inte alla avgångar till Tyskland från Sverige. Flygbolaget SAS har tre avgångar till Frankfurt från Arlanda som går som planerat. I nuläget är det sagt att strejken endast kommer att pågå under tisdagen.

”De har sagt att det ska pågå till klockan 20.00 i kväll”, säger Åsa Öhman.

Dele

Relaterede indlæg

Qatar Airways udvider yderligere deres flytider for Sverige, Danmark og Norge til sommeren. Selskabet genoptager...
Delta Air Lines vil udstyre alle sine Boeing 737-800 og 737-900ER med såkaldte...
Ethiopian Airlines til Mauritius
Fra den 12. juli 2026 åbner Ethiopian Airlines en ny rute mellem Addis Abeba og...
Flyselskabet Norwegian kan sænke sine priser efter, at olieprisen er styrtdykket i den seneste uge. – Det kan...

Populære indlæg

Vores hjemmeside bruger cookies. Læs mere om vores brug af cookies: Fortrolighedspolitik