Saturday 20 Jun, 2026

Kinesiska HNA vill sälja sitt ägande i Park Hotels & Resorts

Remove


Kinesiska konglomeratet HNA Group har gjort sitt ägande i Park Hotels & Resorts tillgängligt för uppköp, enligt inskickade dokument.

Det rapporterar Bloomberg News. HNA köpte upp aktierna i Park Hotels i en affär värd 6,5 miljarder dollar förra året. Affären var med Blackstone och innefattade även en fjärdedel i Hilton Worldwide och Hilton Grand Vacations.

Park Hotels och Hilton Grand är avknoppningar till Hilton Worldwide. Park Hotels drivs som en REIT-enhet med fokus på fastigheter.

HNA uppgav i dokumenten att man är öppen för att sälja en del eller hela ägandet i Park Hotels.

HNA:s beslut att dumpa posten kopplas till de skulder man byggt upp genom utländska förvärv för 40 miljarder dollar. Bolaget har också stött på problem med Peking som inte varit alltför roade över bolagets investeringar.

Source: finwire

Remove

Related posts

The booking site Booking warns customers that a data breach may have led to their details...
Hotel owner Petter Stordalen is forced to pay over 400 million Norwegian kroner in tax on previous dividends,...
Scandic opened its eighth hotel in Germany as Scandic Stuttgart Europaviertel welcomed its first guests....
The Grand Hôtel Stockholm is proud to announce that they have been awarded two Michelin Keys, a prestigious...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy