Friday 7 Aug, 2026

Pilot was far above the alcohol limit

Remove

Foto: Japan Airlines

En berusad pilot på Japan Airlines (JAL) har gripits kort före en flygning från London till Tokyo.

Han hade nästan tio gånger den tillåtna gränsen för piloter i Storbritannien.

Enligt det japanska public service-bolaget NHK uppmärksammande föraren som körde besättningen till flygplatsen i söndags att piloten luktade alkohol, rapporterar BBC. Polisen varskoddes och utandningsprovet 50 minuter före start visade att den 42-årige piloten hade 189 milligram alkohol per 100 milliliter blod.

Den lagliga gränsen för piloter är 20 milligram. Som jämförelse ligger rattfyllerigränsen i England, Wales och Nordirland på 80 milligram.

Piloten erkände sig på torsdagen skyldig till att ha överskridit alkoholgränsen. Han sitter häktad i väntan på dom den 29 november.

I ett uttalande ber JAL om ursäkt och lovar att ”införa omedelbara åtgärder” för att förhindra att detta upprepas.

Source: TT

Remove

Related posts

Private equity firm Apollo wins bidding war for British airline Easyjet, after competitor Castlelake announced that...
WestJet resumes its direct route between Copenhagen and Halifax for the 2027 summer season. From May 28...
Ryanair welcomes a ruling by the District Court of Poznań–Grunwald and Jeżyce in Poland against a passenger...
The Norwegian Group had a total of 3,061,053 passengers in July 2026 – the highest monthly figure for...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy