Friday 2 Oct, 2026

Bus plunges into ravine in Tunisia – many dead

Remove

En buss med turister har störtat ned i en ravin i nordvästra Tunisien, meddelar landets inrikesdepartement. 22 personer har omkommit och 21 har skadats.

Bussen körde utför en klippavsats efter att ha kraschat genom ett räcke vid sidan av vägen, enligt departementets uppgifter.

Samtliga personer ombord var tunisier och resan hade avgått från huvudstaden Tunis, mot den turisttäta bergsorten Ayn Darahim.

Source: TT

Remove

Related posts

Visit Sweden lanserar den 29 september den globala kampanjen ”The Introvert Travel Agency”, som ska...
Sverige noterade 31,2 miljoner kommersiella gästnätter under sommaren 2026, vilket är nytt rekord. Det är...
Certifieringen av Boeing 737 Max 10 försenas ytterligare efter att ett nytt mjukvaruproblem upptäckts. Den...
Rymdfarkosten Starship har skjutits upp från basen i Texas. Nu ska göra sex varv runt...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy