Wednesday 24 Jun, 2026

SAS har skulder på 58 miljarder

Remove

Photo: SAS

SAS skulder uppgår till 58 miljarder kronor, medan de likvida medlen ligger på knappt 8 miljarder kronor. Det framgår av ett pressmeddelande från flygbolaget.

Flygbolaget SAS och dess dotterbolag som omfattas av Chapter 11-processen i USA kommer inom kort att lämna finansiell information till den amerikanska konkursdomstolen, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.

I samband med det offentliggörs viss finansiell information redan nu. I pressmeddelandet framgår att flygbolagets intäkter, under perioden 1 november 2021 till 30 juni 2022, var 19 miljarder kronor. Tillgångarna var på 60 miljarder, och skulderna nästan lika mycket: 58 miljarder.

De likvida medlen låg på 7,8 miljarder.

Källa:TT-Aftonbaldet.se

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy