Den 29 september samlas ett tiotal georgiska DMC-bolag och hotell på Fotografiska i Stockholm för att presentera landets turistutbud och knyta nya kontakter med den nordiska resebranschen. Flygbolaget Norwegian och airBaltic deltar också i evenemanget.
Evenemanget är inriktat på möten mellan georgiska företag och representanter för den svenska och nordiska resebranschen.

Omkring tolv utvalda DMC-bolag och hotell deltar för att presentera sina verksamheter, dela kunskap om destinationen och diskutera möjliga samarbeten.

Satsningen ligger i linje med Georgiens ambition att stärka sin position på internationella marknader och lyfta ett bredare utbud än traditionell rundreseturism, med bland annat kultur, gastronomi, vin, natur, äventyr och hälsoturism.











