Omkring 100 flygningar ställs in på Bryssels flygplats fredagen den 9 oktober till följd av en nationell strejk i Belgien. Markpersonal från handlingbolaget Alyzia deltar i arbetsnedläggelsen, som bland annat kan påverka Brussels Airlines, Emirates och United Airlines.
Enligt flygplatsen väntas endast hälften av de flygningar som hanteras av Alyzia kunna genomföras som planerat.
Totalt beräknas omkring 400 flygningar trafikera flygplatsen under fredagen.
Flygbolag som använder det andra stora handlingbolaget, Aviapartner, väntas inte påverkas. Dit hör bland annat British Airways, easyJet, Ryanair, TUI och Wizz Air.
Nya störningar väntas i kollektivtrafiken
Ytterligare fackliga protester är planerade till måndagen den 12 oktober. Flygplatsen räknar då inte med några inställda flygningar, men varnar för störningar i kollektivtrafiken till och från flygplatsen.
Resenärer uppmanas att kontrollera sina flyg direkt med flygbolagen, eftersom inställda avgångar visas i flygplatsens system först när respektive bolag har registrerat dem.
Belgien har drabbats av flera nationella strejker under året. Även Bryssel-Charlerois flygplats har tidigare påverkats av arbetsnedläggningar.
Källa: The Independent och Brussels Airport.







