Saturday 20 Jun, 2026

SAS-premiärflygning fick vända halvvägs

Photo: SAS

Remove

Under premiärflygningen för SAS nya förbindelse Köpenhamn-Mumbai fick planet att vända om. Orsaken var för att flygningen saknade nödvändiga myndighetstillstånd.

Efter 17 år var det åter dags för en SAS-rutt till Indiens ekonomiska huvudstad Mumbai. Men premiären fick ett snörpligt slut. Halvvägs till Indien fick flygplanet vända om. På sajten Flightradar24 syns på planet SK 969 gör en u-sväng över Azerbajdzjan, för att sedan flyga tillbaka till Kastrup. 

Enligt SAS behövde den fullsatta flighten vända då det saknades nödvändiga myndighetstillstånd. 

”Baserat på löpande dialog med relevanta myndigheter hade SAS all anledning att tro att det återstående formella godkännandet skulle färdigställas medan flyget var på väg. Eftersom det nödvändiga godkännandet inte färdigställdes som förväntat kunde flygningen inte fortsätta som planerat” skriver bolaget i ett mejlsvar. 

”Helt horribelt”

En passagerare skriver i ett mejl till SVT att det är ”helt horribelt att överhuvudtaget låta en flight lämna flygplatsen utan att den har tillstånden för att landa.”

Det är oklart hur passagerarna, som behövt tillbringa över 12 timmar i luften utan att komma någon vart, kommer att kompenseras. 

Enligt SAS förväntar de sig att rutten till Mumbai kan komma i gång ”de närmaste dagarna – så snart det formella godkännandet utfärdats”.

Source: Expressen.se

Remove

Related posts

Qatar Airways is further expanding its flight schedules for Sweden, Denmark, and Norway ahead of the summer. The company is resuming...
Delta Air Lines will equip all of its Boeing 737-800 and 737-900ER with so-called...
Ethiopian Airlines to Mauritius
From 12 July 2026, Ethiopian Airlines will be opening a new route between Addis Ababa and...
The airline Norwegian may lower its fares following the sharp fall in oil prices over the past week. – It may...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy