maanantai 22. kesäkuuta 2026

Flygbolaget förbjuder kaffe – risk för böter

Jaa

Ryanair förbjuder nu varma drycker ombord, som kaffe. Den som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs efter att en resenär fick 57 000 kronor i ersättning efter att ha skållats av kaffe, skriver Päivälehti.

Ryanair väljer nu att förbjuda resenärer att ta med kaffe och andra varma drycker ombord på sina flyg, rapporterar Dagbladet. 

De nya reglerna gäller även om man har köpt den varma drycken i en affär på flygplatsen.

Enligt tidningen anger lågprisbolaget i sina villkor att de ”inte kan tillåta passagerare att gå ombord med varma drycker” och att muggarna hädanefter kommer att stoppas vid gaten. 

Artikeln i korthet

 Ryanair förbjuder varma drycker, som kaffe, ombord. Passagerare som bryter mot förbudet riskerar böter. Reglerna införs efter att en kvinna skållades av kaffe och fick 57 000 kronor i ersättning.

Ryanair motiverar förbudet med att det är trångt ombord på deras flyg och att det ökar risken för att barn, resenärer och kabinpersonal får skållheta drycker över sig.

Resenär skållades – fick 57 000 kronor

BBC har nyligen rapporterat om att Denise Elliot, 63, fick rykande varmt kaffe över sig ombord på ett Ryanair-flyg. 

Den brittiska kvinnan, som reste från Bournemouth till Mallorca, hade köpt kaffe på planet. Det var dock slut på lock ombord på flyget, och Denise ska senare ha skadat sig när hon fick det varma kaffet över sig

Denise Elliot ska efter en förlikning mellan henne och företaget ha fått 4 350 pund, drygt 57 000 kronor, som plåster på såren. 

Risk för böter

De flesta flygbolag tillåter i dag varma drycker ombord. Utöver Ryanair så har även lågpriskonkurrenten Jet2 förbjudit bland annat kaffe under flygresan. 

Den som trotsar de nya reglerna riskerar böter, enligt Dagbladet. Tidningen skriver att resenärer som tar varma drycker på planet kan få 50 norska kronor, cirka 47 svenska kronor, i böter.

Lähde:Expressen.se

Jaa

Liittyvät postaukset

Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...
Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste