sunnuntai 21 kesäkuuta 2026

Hurtigruten får 2 nya miljarder efter refinansiering

Jaa

Foro:Hurtigruten

Det norska kryssningsrederiet Hurtigruten har enats med sina långivare och aktieägare om en omfattande rekapitaliseringstransaktion som inkluderar en ny likviditet på 185 miljoner euro, motsvarande drygt 2 miljarder kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Kreditgivare av de seniora faciliteterna har godkänt att verksamheten delas upp i varumärkena HX och Hurtigruten för att positionera koncernen för framtida strategiska alternativ.

Aktieägarna har godkänt att omstrukturera sina lånefaciliteter om 143 miljoner euro, som kommer att vara underordnade de seniora faciliteterna och ha en förlängd löptid för att ge ytterligare stöd till verksamheten.

Transaktionen har stöd från parter som innehar över 70 procent av de totala åtagandena i de seniora faciliteterna per den 11 december.

Vidare skriver Hurtigruten att koncernen fortsätter att se förbättringar i det finansiella resultatet under kvartalet, där fokus legat på att utöka beläggningsgraden i syfte att stödja återhämtning och tillväxt. De totala intäkterna var i linje med resultatet från samma period i fjol. 

I syfte att stärka koncernens finansiella flexibilitet tillförde de största aktieägarna ytterligare finansiering om totalt 70 miljoner euro, varav 45 nyttjades under kvartalets slut.

Källa:FinWire

Jaa

Liittyvät postaukset

Varausten määrä Portugaliin kasvaa voimakkaasti kesää kohden. Matkatoimisto Ticketin tuoreiden varaustilastojen mukaan Lissabon...
Tukholman matkailijoiden suosikki Skansen vähentää henkilökuntaa. Uudelleenjärjestelyn myötä se...
Ruotsalainen turisti pyörtyi sen jälkeen, kun mies oli tarjonnut hänelle juomia...
Öresundstågresor lisääntyivät 36,7 miljoonaan matkaan vuonna 2025, mikä on kahden prosentin kasvu verrattuna...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste