sunnuntai 21 kesäkuuta 2026

Norwegian – On Air avsnitt #8: Slots

Jaa


On air diskuterar Sebastian Pellisier, Norwegians chef för strategisk kapacitet och slotpolicy, hur slottider fungerar och Norwegians arbete med att skapa framtidens slotpolicy.

Slottid eller en slot är en angiven tidpunkt för start och landning på flygplatser som flygbolag får förhålla sig till och som är hett eftertraktade.

I det här avsnittet berättar Sebastian Pellisier, Head of Strategic Capacity and Slot Policy på Norwegian, hur landnings- och starttider fördelas på olika flygplatser och varför det är så viktigt med bra slottider.

Avsnittet finns tillgängligt på iTunes, podcastappar, Norwegians IR sida och via Soundcloud: https://bit.ly/2t5UKA6

Jaa

Liittyvät postaukset

Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...
Lentoyhtiö Norwegian voi laskea hintojaan öljyn hinnan romahtamisen jälkeen viime viikolla. – Se voi...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste