onsdag 24 jun, 2026

Fransk strejk tvingar SAS att ställa in flygningar

Dele

Foto: SAS

SAS har ställt in flera flygningar till och från Frankrike efter att flygledare i landet meddelat att de går ut i strejk på fredag morgon, skriver SVT.

Franska flygledare planerar att gå ut i strejk på fredag efter att facket och arbetsgivaren inte kommit överens om lönenivåerna. Fackförbundet SNCTA menar att lönerna behöver justeras på grund av ”rekordinflationen”, skriver SVT.

Det innebär att antalet flygresor till och från franskt luftrum halveras under fredgen då landets fem flygledningscentraler endast kommer att ha minimal bemanning. Totalt handlar det om cirka 1.000 inställda flyg.

SAS tvingas ställa in två flyg från Arlanda som skulle ha gått till Paris och Nice samt returresorna tillbaka till Stockholm. Även resor mellan Köpenhamn och Paris ställs in, uppger SAS presschef Tonje Sund för SVT.

Kilde:DI.SE

Dele

Relaterte innlegg

Ett av Kinas største flyselskaper, China Eastern, har returnert til Stockholm Arlanda Airport. Den 22.
Easyjet stiger 3,9 prosent i tidlig handel i London etter at det amerikanske investeringsselskapet Castlelake...
All flygtrafikk til og fra flyplassen i Eindhoven i Nederland er innstilt etter en teknisk...
Ryanair Holdings har blitt enige med Michael O'Leary om en ny kontrakt som innebærer at...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring