mandag 22. jun, 2026

Norwegian fryser bonusprogram

Dele

Foto: norsk

Norwegian fryser sitt bonusprogram med anledning av den pressade situation flygbolaget befinner sig i. Bolaget flaggar också för begränsningar i hur de intjänade poängen kan användas i framtiden.

I ett e-postmeddelande som skickades ut till kunderna under måndagskvällen skriver Norwegian att flygbolaget pausar sitt bonusprogram som går under namnet Norwegian Reward.

Det innebär att kunderna inte kommer att kunna tjäna eller använda poäng på resor under tiden som bolaget befinner sig i rekonstruktion.

I framtiden kan det också komma att finnas begränsningar på hur många poäng som kan användas vid ett tillfälle. Norwegian uppger att bolaget förbehåller sig rätten att begränsa poängen som betalningsmedel tills dess att effekterna av den pågående pandemin är under kontroll.

På grund av resebegränsningarna som nu råder väljer Norwegian att förlänga giltigheten på de poäng som löper ut vid nästa årsskifte.

Norwegians presschef Tonje Næss skriver i ett uttalande att att förändringarna ”kan vara frustrerande” och att bolaget ”ber om ursäkt för besväret detta medför”.

Sedan i december står både Norwegian och det irländska dotterbolaget under konkursskydd. Eftersom kundernas intjänade bonuspoäng ses som en skuld blir bonusprogrammet en fråga som måste hanteras inom ramen för rekonstruktionerna, noterar norska E24.

Kilde:di.se

Dele

Relaterte innlegg

Bestillingene til Portugal øker kraftig foran sommeren. Ifølge fersk bookingstatistikk fra reisebyrået Ticket er Lisboa...
Turistfavoritten Skansen i Stockholm skal kutte i bemanningen. I forbindelse med en omorganisering vil man...
Den svenske turisten sovnet etter å ha blitt tilbudt drinker av en mann...
Öresundstogreiser økte til 36,7 millioner reiser i 2025, en økning på to prosent sammenlignet med...

Populære innlegg

Vårt nettsted bruker informasjonskapsler. Les mer om vår bruk av informasjonskapsler: Personvernerklæring