Saturday 8 Aug, 2026

Giving up the fight for flights at Uppsala Airport

Remove

Foto:Uppsala Airport

Bolaget Uppsala Airport har i 15 år kämpat för att få civilt flyg på Ärna flygplats.

Men på fredagen meddelade bolaget att man beslutat att avsluta kampen eftersom processen tagit så lång tid, skriver Upsala Nya Tidning.

”Vi har jobbat för det här i 15 år, men bolagsstämman fattade beslut att det är slut nu”, säger Frode Skulbru, vd för Uppsala Airport, till tidningen.

Bolaget har sedan 2004 hävdat att kommersiell trafik skulle leda till många fördelar för Uppsala, men det har funnits många motståndare till planerna och nästan varje beslut i processen har överklagats.

2013 sade den dåvarande borgerliga alliansregeringen ja till planerna på civilflyg. Sedan dess har bland annat beslut om bygglov överklagats och återkallats. Processen har varit kostsam för Uppsala Airport.

”Hela processen känns väldigt tråkig. Vi tycker fortfarande att det är en bra plan men nu gick det inte längre”, säger Frode Skulbru.

Source: TT

Remove

Related posts

SAS
SAS has reached a new agreement with the Norwegian unions Fellesforbundet and Parat on a...
TAP Air Portugal is expanding its loyalty program TAP Miles&Go through a new partnership with Airbnb. Members...
In July, Norse Atlantic Airways recorded its highest unit revenue to date on its own route network. The revenue...
Finnair had 1.24 million passengers in July 2026, an increase of 9.3 percent compared to...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy