Saturday 20 Jun, 2026

Qatar köper klassiskt New York-hotell

Remove

Foto:theplazany.com

Anrika The Plaza Hotel i New York har bland annat haft Donald Trump som ägare, men nu är det dags för ett ägarbyte igen.

Emiratet Qatar uppges enligt källor till Reuters köpa lyxhotellet för 600 miljoner dollar, motsvarande 5,4 miljarder kronor från den nuvarande ägaren, en indisk affärsgrupp.

Hotellet, som öppnade 1907, ses som en av New Yorks mest klassiska byggnader och har utsetts till nationellt kulturminnesmärke. Donald Trump köpte ”The Plaza” 1988 men tvingades sälja det, innan dess var det dock platsen för Trumps bröllop med tidigare hustrun Marla Maples 1993.

Bland tidigare gäster finns namn som The Beatles och Marlene Dietrich som uppträdde på hotellet.

Källa: TT

Remove

Related posts

The booking site Booking warns customers that a data breach may have led to their details...
Hotel owner Petter Stordalen is forced to pay over 400 million Norwegian kroner in tax on previous dividends,...
Scandic opened its eighth hotel in Germany as Scandic Stuttgart Europaviertel welcomed its first guests....
The Grand Hôtel Stockholm is proud to announce that they have been awarded two Michelin Keys, a prestigious...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy