Saturday 20 Jun, 2026

STS Alpresor köper två nya hotell i Alperna

Remove

Foto:STS Alpresor

STS Alpresor köper Hotel Breithorn i Cervinia och Hotel Goethehof i Bad Gastein.

Ägare av bland annat klassiska Hotel Salzburger Hof i Bad Gastein, fortsätter sin satsning i Alperna och förvärvar två nya hotell, ett i italienska Cervinia och ett i österrikiska Bad Gastein.

– Cervinia och Bad Gastein är våra mest populära orter i Alperna så det känns fantastiskt kul att vi stärker vårt erbjudande ytterligare med två nya hotell, säger Niclas Helgesson, VD på STS Alpresor.

De två nya förvärven är Hotel Breithorn, Cervinia äldsta hotell och klassiska Hotel Goethehof i Bad Gastein. De välkända hotellen är byggda under första delen av förra seklet och ligger båda centralt och liftnära. De har idag drygt 100 bäddar och kommer inom kort att genomgå en omfattande om-och tillbyggnation.

Remove

Related posts

The booking site Booking warns customers that a data breach may have led to their details...
Hotel owner Petter Stordalen is forced to pay over 400 million Norwegian kroner in tax on previous dividends,...
Scandic opened its eighth hotel in Germany as Scandic Stuttgart Europaviertel welcomed its first guests....
The Grand Hôtel Stockholm is proud to announce that they have been awarded two Michelin Keys, a prestigious...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy