Thursday 6 Aug, 2026

Rymdresebiljetter säljs i raketfart

Remove

Sugen på att resa ut i rymden? Då är du inte ensam.

Drygt 700 personer står nu i kö för att få åka ut i rymden med Virgin Galactic och företaget uppger att efterfrågan är större än de planerat för.

Virgin Galactic räknar med att kunna inleda kommersiella flygningar i slutet av nästa år och för närvarande får en hugad resenär punga ut med 450 000 dollar för en biljett – mer än dubbla priset mot vad de första 600  resenärerna betalade åren före företagets grundare Richard Branson premiärflygning i juli.

Biljetterna är ändå billiga i jämförelse mot vad resor med konkurrenterna Blue Origin och SpaceX tros kosta. De företagen har inte avslöjat några priser, men enligt nyhetsbyrån AFP kan en biljett till en SpaceX-färd kosta över tio miljoner dollar.

Source: TT

Remove

Related posts

Slow travel – staying longer at a destination and experiencing local life in...
Late summer is one of the best times to discover Georgia's varied hiking trails. From easily accessible...
Investment in the global travel and tourism industry surpassed 1 trillion US dollars in 2025 –...
Climate change is making its presence felt in Mexico – in the form of smelly seaweed. Up to 9,000...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy