Friday 7 Aug, 2026

Öl i Colosseum kostade turister 8 000

Remove

Två amerikanska turister i Italien bröt sig vid gryningen i måndags in i den klassiska amfiteatern i Rom. Men inte helt obemärkt – någon såg dem sitta inne i den gamla gladiatorarenan, där de klättrat till det andra våningsplanet, och ringde polisen.

Turisterna erkände snabbt att de hade gjort inbrott för att dricka öl, vilket de nu tvingas betala böter på motsvarande cirka 8 000 kronor för.

Hur de lyckades ta sig in i den 2 000 år gamla byggnaden, som före pandemin besöktes av cirka 25 000 personer dagligen, är däremot oklart.

Source: TT-AFP

Remove

Related posts

Slow travel – staying longer at a destination and experiencing local life in...
Late summer is one of the best times to discover Georgia's varied hiking trails. From easily accessible...
Investment in the global travel and tourism industry surpassed 1 trillion US dollars in 2025 –...
Climate change is making its presence felt in Mexico – in the form of smelly seaweed. Up to 9,000...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy