Monday 22 Jun, 2026

900 miljoner i satsning på stärkt cybersäkerhet

Remove

Photo: fotoakuten

Regeringen lägger 900 miljoner på ny bas för Sveriges cyberförsvar i ett paket för att stärka landets digitala motståndskraft.

Sårbarheten i samhället ökar, säger finansmarknadsminister Max Elger (S) vid en pressträff.

Digitaliseringen och risker för brister i den, kombinerat med en oroligare omvärld, gör att regeringen vill satsa på cybersäkerheten.

Den mest konkreta delen i åtgärdspaketet gäller att det nationella cybersäkerhetscentret, som fortsatt är under uppbyggnad, får egna lokaler i Solna istället för att utgå från MSB:s kontor som de gjort hittills.

De nya lokalerna förvärvas av Fortfikationsverket för 900 miljoner kronor, verket ska renovera lokalerna innan de kan bli utgångspunkt för det nationella cybersäkerhetscentret. 2025 är satt som datum för när allt kan vara klart.

Det nationella cybersäkerhetscentret är i nuläget ett samarbete mellan Försvarsmakten, Försvarets radioanstalt (FRA), Säkerhetspolisen och Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). En tidigare målsättning var att centret skulle vara klart 2023.

”Det fanns en målsättning att vi skulle vara fullt funktionsdugliga 2023. Vi är redan i dag i drift, och vi fortsätter att utveckla den driften. Det ska utvärderas 2023”, säger Therese Naess, chef för centret och lägger till: ”De nya lokalerna kommer möjliggöra större samverkan, som finns i den längre målsättningen.”

I satsningen på digital säkerhet ger regeringen även Finansinspektionen två uppdrag, dels att övergripande klargöra hur de stärkt sin cybertillsyn men även specifikt ”öka kontrollen över de finansiella företagens outsourcade verksamhet”.

MSB får också ett uppdrag, nämligen att stärka Cert-se, som är den nationella funktionen för att hantera och förebygga it-incidenter.

Käla:TT-DI.SE

Remove

Related posts

Bookings for Portugal are increasing sharply for the summer. According to recent booking statistics from the travel agency Ticket, Lisbon is...
Tourist favourite Skansen in Stockholm is to cut staff. As part of a reorganisation, they will...
The Swedish tourist passed out after being offered drinks by a man...
Öresundståg travel increased to 36.7 million journeys in 2025, an increase of two percent compared to...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy