Wednesday 24 Jun, 2026

Finsk pilotstrejk – hundratals flygningar ställs in

Foto: FINNAIR

Remove

Den finländska pilotföreningen SLL:s utlysta strejk den 9 respektive den 13 december innebär att omkring 300 flygningar måste ställas in, enligt flygbolaget Finnair.

Enstaka flygningar dagarna före och efter strejkerna kan också påverkas.

”Pilotstrejken väntas påverka uppskattningsvis 33.000 Finnair kunder”, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.

Flygbolaget kommer att erbjuda alternativa flygningar till så många kunder som möjligt.

Berörda resenärer kommer att få information om flygningar som ställs in så snart beslut fattats. De kommer även få förslag på nya resvägar i Finnairs bokningssystem och i flygbolagets app.

Om det inte går att hitta ersättningsresor som passar kan kunder ansöka om återbetalning av biljettpriset från flygbolaget eller från den resebyrå som sålt biljetten.

Source: TT-DI.SE

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy