Wednesday 24 Jun, 2026

Inspelning från olycksplanet i Sydkorea upphörde

Foto:Jeju air

Remove

De svarta lådorna som hittades ombord på olycksplanet i Sydkorea avslutade sina inspelningar bara fyra minuter innan det kraschade. Det uppger Sydkoreas transportdepartement.

Olyckan inträffade på flygplatsen i Muan, i södra Sydkorea, den 29 december. En utredning utförd av sydkoreanska och amerikanska myndigheter tillsammans med flygplanstillverkaren Boeing har pågått sedan dess.

Orsaken till olyckan har fortfarande inte slagits fast, men utredarna har bland annat pekat på en fågelkollision och fel på landningsstället som möjliga skäl till att planet fick problem vid landning och kraschade in i en betongmur.

Nu planerar man även att utreda orsaken till att de två svarta lådornas inspelning upphörde, enligt ett uttalande från transportdepartementet.

I kraschen omkom 179 av 181 personer ombord.

Source: Aftonbladet.se

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy