Norge tar nästa steg i utvecklingen av framtidens regionalflyg. Fem platser har valts ut för tester med ett hybridelektriskt flygplan som kan starta och landa på omkring 50 meter. De första demonstrationsflygningarna planeras till tredje kvartalet 2027.
Det är norska flygplatsoperatören Avinor, Luftfartstilsynet, Bristow Group och flygplanstillverkaren Electra som samarbetar kring testprogrammet.
Projektet ingår i Norges statliga satsning på att bli en internationell testarena för flyg med låga eller inga utsläpp.
Fem platser ska testa olika flygmiljöer
Testerna ska genomföras på fem platser med olika förutsättningar:
- Oslo flygplats: Integration med en större internationell flygplats.
- Trondheim flygplats: Tester i anslutning till en större flygplats.
- Mosjøen flygplats: Tester på en nordnorsk kortbaneflygplats, inklusive nya inflygningsprocedurer.
- Horvnes kaj vid Sandnessjøen: Demonstration av landning på en plats utan befintlig landningsbana.
- Kongsbergporten näringspark: Tester av en ny typ av landningsplats utan traditionell flygplatsinfrastruktur.
Syftet är att undersöka hur nya flygplanstyper kan integreras i det befintliga luftfartssystemet och vilka krav de ställer på infrastruktur, luftrum och regelverk.
Hybridflyg med extremt kort startsträcka
Flygplanet som ska användas är Electras demonstrationsmodell EL2. Det drivs av elektriska motorer och kombinerar batterier med en turbogenerator som använder hållbart flygbränsle, SAF.
Enligt tillverkaren kan planet starta och landa på omkring 50 meter, vilket skulle kunna möjliggöra flygtrafik till platser som saknar traditionella landningsbanor.
– Electra visar hur flygplan som kan starta och landa på mycket korta sträckor kan öppna nya möjligheter för regionala resor och knyta samman städer, större flygplatser och lokalsamhällen, säger Diana Siegel, Vice President of Commercial Programs på Electra.
Första flygningarna planeras till 2027
Projektpartnerna ska nu detaljplanera testprogrammet, söka nödvändiga tillstånd och förbereda de fem platserna.
De första demonstrationsflygningarna planeras till tredje kvartalet 2027. Det slutliga upplägget beror på tekniska, operativa och regulatoriska bedömningar.
– Det viktiga är inte den enskilda platsen i sig, utan att vi får testa tekniken under olika förhållanden och i olika delar av luftfartssystemet, säger Karianne Helland Strand, koncerndirektör för hållbarhet och infrastruktur på Avinor.
Testerna ska ge kunskap inför ett eventuellt framtida införande av nya regionala flygtjänster. Någon tidplan för kommersiell trafik har ännu inte presenterats.
Källa: Avinor







