Wednesday 24 Jun, 2026

SAS kabinpersonal går ut i strejk

Photo: SAS

Remove

Över 100 SAS-anställda i Norge går ut i strejk från och med idag, fredag.

”Alla SAS-flygningar” i landet kommer att drabbas på kort sikt, enligt Martinus Røkkum på fackförbundet

Senast midnatt på torsdagen var parterna tvungna att komma överens, men så blev det inte. Tidigt på fredagsmorgonen bekräftar de inblandade fackförbunden Fellesforbundet och Parat att förhandlingarna brutit samman.

”SAS har inte varit villiga att tillmötesgå oss gällande några av våra krav”, säger Martinus Røkkum, som företräder kabinfacket inom Parat.

Enligt honom kommer samtliga SAS-flygningar att påverkas av strejken på kort sikt.

Kabinfacket på Fellesförbundet har varslat om att 115 av deras medlemmar kommer att gå ut i strejk från och med fredagen. Från Parats sida kommer fem medlemmar att strejka på fredagen, vilket sedan är planerat att öka till totalt 40 under helgen.

Tvistefrågan är inte oväntat lönenivåerna där man från fackligt håll lyft att SAS ligger mellan 15 och 30 procent lägre än konkurrenter, som till exempel Norwegian. Från fackets sida menar man nu att man stått stilla lönemässigt de senaste tolv åren.

”SAS har avvisat alla krav och vill att kabinpersonalen ska fortsätta arbeta under förhållanden som inte är förenliga med norsk arbetsrätt”, säger Dag-Einar Sivertsen på Fellesforbundet. 

Arbetsgivarens sida NHO, Næringslivets Hovedorganisasjon, menar däremot att SAS gått långt för att möta kabinpersonalen både vad gäller lön och arbetstid.

”Vi beklagar besväret och osäkerheten som resenärerna nu kan drabbas av”, säger Erik Lahnstein på NHO Luftfart.

”Det är särskilt olyckligt med en konflikt i en situation där företaget är under konkursskydd och i rekonstruktion och fortsatt förlorar pengar. Denna konflikten bidrar till att göra en redan svår situation ännu svårare”, fortsätter han.

Source: TT-DI.SE

Remove

Related posts

One of China's largest airlines, China Eastern, has returned to Stockholm Arlanda Airport. On the 22nd...
Easyjet shares rise 3.9 percent in early London trading after US investment firm Castlelake...
All air traffic to and from Eindhoven Airport in the Netherlands has been stopped following a technical...
Ryanair Holdings has agreed a new contract with Michael O’Leary which will see...

Popular posts

Our website uses cookies. Read more about our use of cookies: Privacy policy