maanantai 22. kesäkuuta 2026

Finnair fortsätter att ställa in flyg – 7.200 drabbas

Foto: FINNAIR

Jaa

Flygbolaget Finnair fortsätter att ställa in flygningar. På måndag väntas omkring 7.200 resenärer drabbas då runt 100 avgångar ställs in.

Finnairtillåter drabbade kunder att boka om resor den 7 juli utan tilläggsavgift, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Finnair har flertalet dagar – både i juni och nu i början av juli – tvingats ställa in flygningar. Bakgrunden är att fackförbundet Luftfartsunionen (IAU) utlyst strejk på grund av en pågående tvist med flygbolaget. 

Fackförbundet har även utlyst strejk den 16, 18, 21, och 23 juli, enligt Finnair. Flygbolaget skriver att de potentiella effekterna av dessa åtgärder fortfarande utvärderas men förväntas bli mindre än i början av juli.

Lähde:DI.SE

Jaa

Liittyvät postaukset

Ryanair Holdings on sopinut Michael O'Learyn kanssa uudesta sopimuksesta, jonka mukaan...
Qatar Airways laajentaa jälleen lentoaikataulujaan Ruotsiin, Tanskaan ja Norjaan kesäksi. Yhtiö jatkaa...
Delta Air Lines varustaa kaikki Boeing 737-800 ja 737-900ER -koneensa ns....
Ethiopian Airlinesille Mauritiukselle
12. heinäkuuta 2026 alkaen Ethiopian Airlines avaa uuden lentoyhteyden Addis Abeban ja...

Suositut julkaisut

Sivustomme käyttää evästeitä. Lue lisää evästeiden käytöstä: Tietosuojaseloste